Tai, ko nežinojote apie botulino toksino injekcijas ir hialurono rūgšties užpildus
Apie botulino toksino injekcijas ir hialurono rūgšties užpildus esame girdėję daugelis. Tačiau tik retas žino, kad šios priemonės jau daug metų sėkmingai naudojamos ne tik grožio industrijoje, bet ir medicinoje, sprendžiant dantų griežimo ar padidėjusio prakaitavimo problemas. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologė Jurgina Ūselienė šią temą siūlo pradėti nuo paaiškinimo apie pačius preparatus ir jų veikimo principus. Turint tokių žinių, kur kas paprasčiau suprasti, kodėl šios procedūros tokios populiarios ir efektyvios.
Botulino toksino injekcijos
Botulinas yra natūrali Clostridium botulinum bakterijų gaminama medžiaga, kurios pagrindinė savybė – blokuoti nervo ir raumens jungtį. Kai mes kalbame, juokiamės, pykstame ar kitaip reiškiame savo emocijas, veido srityje aktyviai veikia raumenys, kurie susitraukdami formuoja raukšles. Šie veido raumenys dalinai tvirtinasi prie odos. Jų pagrindinė funkcija – mimika. Bėgant metams ir odai prarandant elastingumą, mimikos raukšlės tampa nuolatinės. Suleidus labai mažą ir tiksliai apskaičiuotą dozę botulino toksino į tam tikrus raumenis, blokuojamas nervo perduodamas signalas ir raumuo nebedirba arba atlieka tik dalį funkcijos. Nustojus susitraukinėti raumenims, veido mimikos tampa santūresnės, o susiformavusios raukšlės visiškai išsilygina arba akivaizdžiai sumažėja.
Botulino toksinas ne tik atpalaiduoja raumenis, bet ir moko nesiraukyti. Po injekcijos, kol jaučiamas botulino toksino poveikis, žmogus pamiršta, kaip reikia raukytis, o nustojus veikti botulinui, pradeda mokytis iš naujo. Po šių injekcijų galima lengviau „pagauti“ save raukantis. Taip pacientai išmoksta suvaldyti mimikas, natūraliai raukosi mažiau ir tokiu būdu pratęsia teigiamą botulino efektą – raukšlių formuojasi mažiau. Nauji tyrimai rodo, kad botulino toksinas taip pat skatina kolageno, kuris yra svarbus odos stangrumui, sintezę.
Hialurono rūgšties užpildai
Hialurono rūgštis – tai natūrali mūsų organizmo sudedamoji medžiaga, kurios didžiausia koncentracija yra odoje. Senstant hialurono rūgšties gamyba mūsų organizme lėtėja, o kiekis sumažėja. Oda papilkėja, praranda elastingumą ir putlumą, išryškėja gilios raukšlės. Hialurono rūgšties injekcijos kompensuoja prarastą natūralaus hialurono kiekį, tokiu būdu sugrąžindamos apimtis suglebusioms veido sritims. „Kartais paciento paprašau atsinešti nuotraukų, darytų prieš 5 ar 10 metų – norisi įvertinti, kaip jo veido formos per tą laiką pasikeitė“, – pasakoja „Kardiolitos klinikų“ dermatovenerologė J. Ūselienė.
Hialurono rūgšties užpildai naudojami ir nuolatinėms raukšlėms išlyginti jas užpildant, taip pat lūpų, smakro, skruostų, nosies ar net veido ovalui formuoti.
Veido defektų koregavimas be plastinės chirurgijos
Injekcijos – labai dažna efektyvi alternatyva plastinei veido chirurgijai. Naudojant hialurono rūgšties užpildus galima išspręsti tam tikras įgimtas ar gyvenimo eigoje įgytas veido problemas: pakoreguoti nesimetrišką nosį, suteikti lūpoms tinkamą formą, suvienodinti neproporcingas veido dalis ar padailinti smakrą.
Hialurono rūgšties užpildai taip pat naudojami randams užpildyti.
Pacientai dažnai baiminasi, kad matysis, kurios veido sritys buvo tobulintos hialurono užpildų injekcijomis ir atrodys nenatūraliai, todėl labai svarbu tinkamai pasirinkti, kaip ir kur šios injekcijos bus atliekamos. Gydytojai dermatovenerologai visuomet įvertina ne tik paciento lūkesčius, bet ir paciento veido anatomiją, anatominius pokyčius pagal amžių, veido odos būklę, atkreipia dėmesį į etnines savybes bei proporcijas veide – siekiant natūralaus ir gero rezultato, svarbu laikytis tam tikrų taisyklių ir linijų bei remtis principu – mažiau yra daugiau. Svarbu ne dideli užpildų kiekiai, o jų suleidimas į tam tikrus taškus, suteikiant geriausią rezultatą pacientui. Po profesionaliai atliktų injekcijų dažniausiai nesimato, kad kažkas buvo padaryta, suleista – žmogus tiesiog atrodo laimingesnis, mažiau pavargęs, jaunesnis.
Injekcijos padeda atkurti jaunatvišką išvaizdą
Siekiant atkurti jaunatvišką išvaizdą, dažniausiai naudojami abu preparatai – botulino toksino injekcijos ir hialurono rūgšties užpildai. Botulinas padeda sumažinti ir panaikinti mimikos raukšles, o hialurono rūgštis suteikia apimties suglebusioms veido sritims. Preciziškai atlikus procedūrą, veido oda tampa skaistesnė, akivaizdžiai lygesnė, sugrąžinamas putlumas, išryškėja kontūrai.
Bruksizmo gydymas
Polinkį griežti dantimis gali turėti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Manoma, kad šiam įpročiui atsirasti ir vystytis didžiausios įtakos turi odontologinės patologijos bei psichologiniai veiksniai – stresas, nerimas, įtampa. Pacientai, turintys bruksizmą, nevalingai judina kramtomuosius raumenis, spausdami apatinio žandikaulio dantis prie viršutinio. Dėl tokio įpročio atsiranda žandikaulio sąnario skausmai, dyla dantys, o apatinė veido dalis įgauna kvadratinę formą.
„Suleidus botulino toksino injekciją, atpalaiduojami kramtomieji raumenys. Po procedūros pacientas sklandžiai atlieka visas įprastines funkcijas (kalbėjimo, valgymo ir pan.), bet negali stipriai sukąsti dantų ar jais griežti. Atpalaidavus raumenis, kvadratinę formą įgavusi apatinė veido dalis susiaurėja. Labai patogu, kad po šių injekcijų pacientams, kenčiantiems nuo bruksizmo, nebereikia naktį miegoti su kapomis“, – sako gydytoja dermatovenerologė J. Ūselienė.
Saugus ir itin efektyvus prakaitavimo gydymas
Dar viena botulino savybė – gebėjimas sumažinti prakaito liaukų veiklą. Gydant padidėjusį prakaitavimą botulino toksinas leidžiamas į odą, nedarant jokio poveikio raumenims.
Efektyviai sumažinti prakaitavimą galima pasitelkiant įvairius antiperspirantus. „Jei žmogus šių priemonių netoleruoja ar jos nėra pakankamai veiksmingos, alternatyva – botulino toksino injekcijos į prakaitavimo paveiktas sritis“, – pataria gydytoja.
Botulino toksino injekcijos gali būti atliekamos ne tik pažastų, bet ir padų bei delnų srityse. Gydomoje zonoje suleidus nedidelį kiekį botulino toksino, stabdoma prakaito liaukų inervacija ir slopinamas neuromediatoriaus acetilcholino išsiskyrimas. Po injekcijos, net ir patiriant stresines situacijas, prakaitas neišsiskiria arba jo išsiskiria gerokai mažiau. Pasak „Kardiolitos klinikų“ gydytojos dermatovenerologės Jurginos Ūselienės, sumažinus gausų prakaitavimą tam tikroje zonoje, kitose kūno vietose jis nepagausėja, nes botulino toksinas veikia tik toje vietoje, kur buvo suleistas. Svarbu paminėti, kad mažinant prakaitavimą, kenksmingos medžiagos nėra sulaikomos – mūsų organizmas jas sėkmingai pašalina per kitas kūno vietas.