• I-V 8:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Išsamiai apie botulino toksino injekcijas

Išsamiai apie botulino toksino injekcijas

Išsamiai apie botulino toksino injekcijas

Neretai atsitinka taip, kad vykdami į konsultaciją pas gydytoją, pergalvojame klausimus, kuriuos norėsime užduoti, tačiau apie juos prisimename tik užvėrę gydytojo kabineto duris...
Užbėgdami šiam nesklandumui už akių surinkome dažniausiai pasitaikančius klientų klausimus apie botulino toksino injekcijas – į juos išsamiai atsako „Kardiolitos klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirugijos gydytojai.

Kas yra botulino toksinas?

Botulinas yra naturaliai Clostridium botulinum bakterijų gaminama medžiaga. Ši organinė medžiaga vadinama toksinu dėl jos pagrindinės savybės – sugebėjimo sukelti raumenų paralyžių. Kita toksino savybė – sugebėjimas sumažinti prakaito liaukų veiklą taip pat naudinga gydant padidėjusį prakaitavimą – hiperhidrozę. Injekcijoms naudojamas toksinas yra išgrynintas ir atskiestas žmogaus natūralią terpę atitinkančiu fiziologiniu tirpalu.

Kuo skiriasi botoksas nuo botulino toksino?

„Botulino toksinas“ arba tiesiog „botulinas“ yra bendrinis keleto panašių veikliųjų medžiagų pavadinimas. Rinkoje yra keli botulino toksino preparatai, tokie kaip Botox, Dysport, Vistabel. Visų jų veikimo principas yra toks pats, o skirtumai labai subtilūs, todėl negalima pasakyti, kad kuris nors iš jų yra geresnis už kitą.

Kaip veikia botulino toksinas?

Labai mažos ir tiksliai apskaičiuotos botulino dozės suleidžiamos į tam tikrus veido raumenis. Praėjus kelioms dienoms po suleidimo raumuo nustoja susitraukinėti narba jo susitraukimai smarkiai susilpnėja. Nustojus susitraukinėti raumenims išsilygina dėl jų veiklos atsiradusios veido odos raukšlės.
Gydant padidėjusį prakaitavimą botulino leidžiamą į odą. Toksinas smarkiai susilpnina prakaito liaukų veiklą, bet suleistas į odą raumenims poveikio nedaro.

Kaip leidžiamas botulinas? Ar injekcijos skausmingos?

Botulinas leidžiamas specialiais švirkštais naudojant itin ploną adatą. Priklausomai nuo norimo efekto ir kiekvieno žmogaus anatomijos ypatumų daromos nuo 3 iki keliolikos injekcijų. Kadangi suleidžiamas labai mažas tirpalo kiekis, injekcijos į veidą yra neskausmingos.

Padidėjusio prakaitavimo gydymui botuliną galima leisti į pažastis, delnus ir padus. Šiais atvejais injekcijų kiekis ir atitinkamai vaisto dozė yra didesni. Diskomfortui sumažinti tokios injekcijos gali būti atliekamos sukėlus atitinkamos srities nejautrą.

Kokios raukšlės gydomos botulino injekcijomis?

Horizontalios kaktos – nuostabos, vertikalios tarpuakio – pykčio ir „žąsų kojelės“ išorinėse akių kampuose – juoko. Rečiau botulinas naudojamas smulkioms vertikalioms lūpų raukšlėms išlyginti. Kitos veido raukšlės, pavyzdžiui lūpų-nosies gydomos hialurono užpildų injekcijomis.

Ar suleidus botulino mano raukšlės visiškai išnyks?

Veido, dar kitaip vadinamos mimikos, raukšlės atsiranda dėl natūralios veido raumenų veiklos. „Išjungus“ tam tikrus veido raumenis raukšlės arba visiškai išsilygina, arba pasidaro gerokai mažiau pastebimos. Kiekvienu konkrečiu atveju efektas priklauso nuo keleto dalykų: raukšlių gilumo, odos amžiaus ir kitų savybių, pavyzdžiui, storio, drėgnumo, taip pat nuo suleistos dozės. Jaunesnėje odoje esančios negilios arba vidutinio gilumo raukšlės išnyksta visiškai. Labai gilios raukšlės pasidaro žymiai mažiau pastebimos, tačiau visiškai npanaikinti tokioms raukšlėms gali būti reikalingos papildomos „užpildo“ (hialurono) injekcijos.

Ar gali tokios injekcijos išlyginti raukšles vyresnio, 60-70 metų amžiaus, žmonėms?

Priklausomai nuo raukšlių gilumo jos arba išnyksta arba tampa mažiau pastebimos. Tikėtina, kad vyresnio amžiaus žmogaus raukšlės bus gilesnės, tačiau šiuo atveju svarbesnis odos amžius, o ne tas, kuris nurodytas pase.

Ar šios injekcijos vienodai tinka ir vyrams, ir moterims?

Taip, botulino toksino injekcijos daromos ir vyrams, ir moterims. Kadangi vyrų raumenys dažniausiai būna stipresni, paprastai reikalinga didesnė vaisto dozė.

Ar aplinkiniai pastebės, kad man buvo suleista botulino? Ar po botulino suleidimo mano veidas pasidarys panašus į „kaukę“?

Aplinkiniai tikrai pastebės, kad atjaunėjote. Atsižvelgiant į  Jūsų pageidavimus galima parinkti tokią botulino dozę, kuri arba visiškai „išjungs“ kaktos ir antakių judesius, arba tik juos susilpnins. Suprantama, kad ir poveikis raukšlėms bus atitinkamas. Leidžiantis botuliną pirmą kartą patartina pradėti nuo mažesnės dozės. Jeigu suleista dozė nesukels Jūsų norimo efekto, bet kada galima padaryti papildomų injekcijų. Svarbu atminti: botulinas naudojamas daugiausiai kaktos, tarpuakio (nosies) ir „žąsų kojelių“- išoriniuose akių kampuose esančioms raukšlėms išlyginti. Pagrindiniai mimikos judesiai – juokas, akių primerkimas, lūpų, skruostų judesiai suleidus botulino nepasikečia.

Kaip ilgai veikia botulinas?

Priklausomai nuo suleistos dozės ir Jūsų veido raumenų stiprumo efektas trunka nuo 3 iki 6 mėnesių. Praėjus 2-3 dienoms po suleidimo pastebėsite, kad suraukti antakius/kaktą tampa sunkiau. Vėliau net ir labai stengiantis judesiai pasidaro vos pastebimi. Galutinis efektas  ir atitinkamai poveikis raukšlėms pasireiškia po maždaug 2 savaičių.

Kur dingsta botulinas iš veido per tuos 6 mėnesius?

Botulino toksinas yra vaistas, kurio veikimas pasibaigia per 4-6 mėnesius po suleidimo. Vaistas suyra audiniuose ir pašalinamas iš organizmo natūraliu keliu.

Ar praėjus pusei metų, raukšlės vėl pasidaro tokios pat gilios kaip prieš injekciją?

Vaisto poveikis nyksta palaipsniui, taip pat ir raukšlės nebeatliekant botulino injekcijų pamažu atsistato iki buvusio gylio.

Ar yra procedūros „garantinis“ laikotarpis, ar būtų pakartota procedūra nesulaukus tinkamo efekto?

Norimas efektas ir atitinkamai preparato dozė aptariami konsultacijos metu. Galutinis preparato poveikis pasireiškia po maždaug 2 savaičių, t.y. raumenys, į kuriuos suleista vaisto, arba susitraukia silpniau, arba visiškai nustoja susitraukti. Pirmuoju atveju, jeigu poveikis raukšlėms nepakankamas, galima kartoti injekcijas. Paprastai papildoma dozė būna gerokai mažesnė. Antruoju atveju labai gilios raukšlės gali būti lyginamos į jas suleidžiant užpildo: vieno iš hialurono rūgšties preparatų.

Kuo skiriasi hialuronas nuo botulino toksino?

Botulino toksinas yra biologiškai aktyvi medžiaga sukelianti raumenų, į kuriuos jo suleista, silpnumą arba paralyžių. Hialurono rūgšties preparatai nėra biologiškai aktyvūs. Tai yra medžiagos, panašios į natūraliai odoje esančią hialurono rūgštį, jos naudojamos kaip užpildas padidinti tūriui.

Ar galiu susileisti ir botulino toksino, ir hialurono tuo pačiu metu į skirtingas veido  vietas skirtingoms raukšlėms sumažinti?

Taip. Šios medžiagos gali būti naudojamos tuo pačių metu skirtingoms raukšlėms lyginti.
Hialurono preparatai taip pat gali būti naudojami kaktos raukšlėms mažinti, tačiau po botulino injekcijų pirmą patartina sulaukti šio preparato poveikio ir tik tada esant reikalui naudoti užpildus.

Ar galima botuliną leistis nuolat keletą ar keliolika metų iš eilės?

Taip. Nepastebėta, kad vartojant botulino toksino preparatus ilgesnį laiką atsirastų kokių nors nepageidaujamų reiškinių.

Ar ilgą laiką naudojus botulino injekcijas, pvz., 3 metus, ir po to nutraukus, oda neatrodys prasčiau negu prieš injekcijas, „negyva“?

Botulino toksinas neturi tiesioginio poveikio odai, raukšlės išsilygina, nes suleidus vaisto nustoja veikti tam tikri raumenys. Vartojant botuliną ilgesnį laiką jokių specifinių pokyčių odoje nebuvo pastebėta.

Ar botulinas tinka alergiškiems žmonėms? Širdies ir kitomis ligomis sergantiems žmonėms?

Jeigu asmeniui botulino toksino injekcija sukeltų alerginę reakciją, daugiau vartoti šio vaisto nebebūtų galima. Širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms botulinas pavojaus nesukelia.

Ar galima leistis injekcijas nėštumo/žindymo laikotarpiu?

Botulino toksino negalima vartoti nėštumo ir žindymo metu.

Koks yra botulino šalutinis poveikis?

Estetinei praktikai naudojamos botulino dozės yra nepakankamos, kad sukeltų bendrinių organizmo reiškinių. Kaip ir bet kokio kito preparato, injekcijos vieta gali būti kurį laiką skausminga, labai retai gali atsirasti mėlynių.

Botulino toksino poveikį gali sustiprinti kai kurie nervų-raumenų funkciją veikiantys vaistai. Jeigu vartojate tokius vaistus, pavyzdžiui, raumenų relaksantus, būtina apie tai įspėti gydytoją.

Kokį nepageidaujamą poveikį gali turėti botulinas mano išvaizdai?

Geras rezultatas gydant botulino injekcijomis labai priklauso nuo tikslaus dozavimo ir vaisto leidimo technikos. Todėl labai svarbu, kad injekcijas atliktu kompetentingas gydytojas, gerai išmanantis veido anatomiją ir vaisto veikimo ypatumus. Vis dėlto kiekvieno žmogaus veidas yra individualus ir nepakartojamas, todėl ir poveikis kiekvienu atskiru atveju gali būti & scaron;iek tiek kitoks.

Preparato leidžiama tam tikrose taškuose siekiant paveikti tik tuos raumenis ar jų dalis kurie sąlygoja raukšlių atsiradimą. Nepageidaujamas estetinis rezultatas gali pasireikšti tuomet, kad vaistas iš suleidimo vietos „nukeliauja“ toliau nei tikimasi. Tokio atvejo pavyzdys yra asimetrija: ramybės būsenos veidas atrodo normaliai, tačiau keliant antakius vienas pakyla aukščiau nei kitas.  Nei vieno iš mūsų veidas nėra idealiai simetriškas, todėl tokios situacijos reikalauja „taisymo“, t.y. papildomos injekcijos, tik retais atvejais. Kitas pavyzdys yra vokų nusileidimas, taip vadinamas „pavargęs veidas“, kuomet preparatas pasiskirsto raumenyse per toli į šonus nuo suleidimo vietos. Kadangi į nepageidaujamą vietą „nukeliauja“ nedidelis kiekis vaisto, ši problema išsisprendžia per keletą savaičių savaime.

Kokie būtų apribojimai, ką galima ir ko negalima daryti suleidus botulino tą dieną, tą savaitę ar mėnesį? Pavyzdžiui, ar galima būti saulėje?

Po botulino injekcijų patariama 24 valandas susilaikyti nuo sunkaus fizinio darbo, sporto. Nepatariama lankytis pirtyje ir vartoti stiprių alkoholinių gėrimų. Taip pat patartina vengti pasilenkimų nuleidžiant galvą. Visi išvardinti veiksniai gali suaktyvinti veido odos kraujotaką, dėl to preparato poveikis ngali sumažėti, taip pat vaistas gali „nukeliauti“ iš suleidimo vietos. Praėjus daugiau kaip parai po injekcijų jokių veiklos apribojimų nėra.

Ar galima panaudojus vienos rūšies botuliną pereiti prie kitos?

Taip galima. Nebuvo pastebėta, kad preparato pakeitimas sukeltų kokių nors problemų.

  • I-V 8:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame