
Plaukų slinkimas: dažniausios priežastys ir gydymas
Plikimo ar plaukų slinkimo priežasčių yra daug. Skiriamos dvi pagrindinės jų grupės – randinis ir nerandinis plikimas.
Randinio plikimo metu nuplikusioje vietoje susiformuoja randinis audinys, kuriame nėra plaukų folikulų, prakaito ir riebalų liaukų. Ši plikimo rūšis būna dėl nudegimų rūgštimis ar šarmais, terminio pažeidimo, sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis (sklerodermija, raudonąja vilklige, dermatomiozitu), infekcinėmis odos ligomis (karbunkulais, furunkulais).
Nerandinės nuplikimo priežastys yra šios: androgeninis (vyriškų lytinių hormonų sukeltas) vyrų ir moterų plikimas, lizdinis plikimas, grybelinės infekcijos ir vaistų sukeltas plaukų slinkimas.
Kartais plinkama ir dėl rečiau pasitaikančių priežasčių: vidaus ligų (ypač sergant endokrininėmis ligomis), plauko struktūros anomalijų, trichotilomanijos (liguistas potraukis pešioti plaukus) ir paveldimų ligų.
Kitos plaukų slinkimo priežastys
Plaukų slinkimas gali būti iššauktas streso. Jei patiriate didelių išgyvenimų, kurie tęsiasi ilgesnį laiką, organizmas sutelkia visus savo išteklius padėti jums išgyventi tą laikotarpį. Tokiu atveju galite pastebėti, kad plaukai pradėjo smarkiai slinkti ir nustojo augti.
Vaiko gimimas. Nėštumo metu auga viskas – ir nauja gyvybė, ir plaukai, ir pats kūnas. Taip įvyksta dėl hormonų pusiausvyros pasikeitimo. Tačiau pagimdžius estrogeno lygis grįžta į normalų lygį ir plaukai pradeda slinkti. Kadangi užtrunka plaukų augimo fazė, nėštumo metu moterims plaukų slenka mažiau. Tačiau pagimdžius estrogeno lygis grįžta į normalų lygį ir plaukai pradeda slinkti už visą nėštumo laikotarpį. Moterys, kurios susiduria su tuo, turėtų kreiptis į trichologą.
Baltymų trūkumas. Baltymai – tai statybinė organizmo medžiaga, reikalinga ne tik kaulams, raumenims, bet ir mūsų plaukams. Baltymai padeda organizmui auginti naujas ląsteles. Valgant pakankamai baltymų, organizmas geba vietoj išslinkusių plaukų užauginti naujus. Nėščios ar žindančios moterys, vegetarai, veganai bei atletai turėtų jų suvartoti dar daugiau, taip užkertant kelią plaukų slinkimui.
Netinkamos šukuosenos. Moterys, dažnai nešiojančios tvirtus kuodus, labai stipriai supinančios kasas, gali pastebėti, kad plaukų slenka daugiau. Jei nekreipsite į tai dėmesio ir toliau nešiosite tokias šukuosenas, ypač viršuje surištą kuodą (taip stipriai, kad net įsitempia oda), slinkimas taps ilgalaikiu reiškiniu, plaukai palaipsniui išplonės.
Plaukų slinkimas gali rastis ir iš mažakraujystės. Vienas iš mažakraujystės (anemijos) požymių – slenkantys plaukai. Kaip ir bendras silpnumas, galvos svaigimas, išblyškusi sausa veido oda, lūžinėjantys nagai, dirglumas ir kt. Sergant mažakraujyste, dėl įvairių priežasčių kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų ir juose esančio baltymo hemoglobino. Dažniausiai anemija sergama dėl geležies trūkumo.
Netinkamas plaukų formavimas. Taip, plaukų slinkimas gali suaktyvėti ir nuo to. Moterys, ko gero, dažniau susiduria su šita problema. Karšta plaukų džiovintuvo oro srovė, deginančios plaukų tiesinimo ar garbanojimo žnyplės (kartais moterų naudojamos per dažnai), dažnas plaukų šviesinimas, nekokybiška plaukų kosmetika gali paskatinti plaukų slinkimą bei lūžinėjimą.
Dietos. Žmonės, besilaikantys mažo kaloringumo dietų, valgantys nevisavertį maistą, ar ribojantys tam tikras produktų grupes, netrunka pastebėti, kad plaukų slinkimas paryškėjo. Plaukams (kaip ir odai, nagams) tuomet trūksta ne tik jau minėtos geležies ar baltymų, bet ir kitų medžiagų – vitaminų, cinko, aminorūgščių ir t. t.
Jei norite sužinoti, kodėl jums slenka plaukai ir kaip su tuo kovoti, užsirašykite į konsultaciją pas trichologą. Jis parinks tinkamiausią gydymo būdą. Nėra vieno recepto, kiekvienas pacientas yra skirtingas.